Centrifugal Evaporators
- (2)
- (14)
- (13)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences Fibronectin Type III Connecting Segment Fragment 1-25 >=90% (HPLC) | 107978-77-8 | MFCD00214575 | 1MG
Fibronectin Type III Connecting Segment Fragment 1-25 >=90% (HPLC) | Purity: >=90% (HPLC) | Mol Wt: 2732.05 | 107978-77-8 | MFCD00214575 | 1MG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
POLYSCIENCE RETRO FIT KIT
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3815534 RETRO FIT KIT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
IMCD US PHARMA AVICEL PH-102 20KG
NC3355823 AVICEL PH-102 20KG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Across International Ai SolventVap 2L Rotary Evaporator with Electric Flask Lift 110V
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ai SolventVap 2L (evaporating flask capacity) series rotary evaporators come with a modular heating bath, vertical glassware, and digital temperature/rotation control. Its optimized bath volume allows for rapid heat-up times. The condenser unit has specially designed glass tubes that utilize surface area extremely efficiently. Thats why our SolventVap evaporators consistently deliver reliable and reproducible process results that are usually reserved for more costly systems. Another important aspect of the SolventVap is the safety features, which includes dry-run protection, water bath over-temperature shut-off protection, and fuse protection.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MSC LIQUID SHUT-OFF/RETRO KIT
5PC 20/30/55GAL LIQUID SHUT-OFF/RETRO KIT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Labconco™ Refrigerated Vacuum Concentrators
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique instruments use a refrigeration system and heater to achieve selected setpoint temperature from -4°C to +100°C
| Diameter (English) | 12 in. |
|---|---|
| Height (Metric) | 42.2 cm |
| Speed | 1725rpm |
| Depth (English) | 21.7 in. |
| Width (English) | 14.3 in. |
| Total Count | 132.0 |
| Plug Type | Domestic - North America |
| Memory | 1 to 9 program |
| Length (English) | 21.7 in. |
| Volume (Metric) | 25 mL |
| Width (Metric) | 36.3 cm |
| Pump Type | Diaphragm or Rotary Vane |
| Type | Benchtop |
| Timer | 1 to 999 min. |
| Refrigerated | Yes |
| Diameter (Metric) | 30.48 cm |
| Depth (Metric) | 55.1 cm |
| Motor Type | Brushless |
| Model | CentriVap |
| Weight (English) | 108 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -4°C to +100°C |
| Holds | 4 Standard 96-well Plate or 2 Deep-well Plate |
| Weight (Metric) | 49 kg |
| Height (English) | 16.6 in. |
| Display | LCD |
Labconco™ CentriVap™ Concentration Systems: Benchtop Concentrator with Glass Lid
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Use centrifugal force, vacuum and heat to evaporate solvents rapidly from multiple biological or analytical samples
| Diameter (English) | 12 in. |
|---|---|
| Width (English) | 14.7 in. |
| Certifications | CE, ETL, ETL-C |
| Memory | 9 user set program |
| Volume (Metric) | 25 mL |
| Width (Metric) | 37.3 cm |
| Includes | Glass lid, 0.5 in. O.D. vacuum tube fitting |
| Diameter (Metric) | 30.48 cm |
| Motor Type | Brushless |
| Holds | 4 Standard 96-well Plate or 2 Deep-well Plate |
| Weight (Metric) | 22 kg |
| Height (English) | 11.7 in. |
| Height (Metric) | 29.7 cm |
| Speed | 1725rpm |
| Operating Temperature | 5°C to 40°C |
| Depth (English) | 19.3 in. |
| Warranty | 1 Year |
| Total Count | 132.0 |
| Chamber Material | Epoxy-coated Aluminum |
| Material | Epoxy-coated Aluminum |
| Closure Material | Glass |
| Displacement | 34 or 195 L/min. |
| Pump Type | Diaphragm or Rotary Vane |
| Type | Benchtop |
| Timer | 1 to 999 min. |
| Depth (Metric) | 49 cm |
| Model | CentriVap |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | 48 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 100°C |
| Max. Vacuum | 12 or 2 x 10-3mbar |
Labconco™ CentriVap™ Aqueous, Acid and Solvent Systems
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With clear canister and acid, moisture, or solvent insert to provide additional vacuum pump protection
| Type | Cold Trap Condenser |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 6-15 |
| Voltage | 230 V |
| Amperage | 6 A |
| Volume (Metric) | 25 mL |
| Model | CentriVap |
| Max. Vacuum | 12 or 2 x 10-3mbar |
| Displacement | 34 or 195 L/min. |
| Pump Type | Diaphragm or Rotary Vane |
Labconco™ CentriVap™ micro IR Vacuum Concentrator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for small throughput and sample sizes
| Height (Metric) | 22.6 cm |
|---|---|
| Speed | 1700rpm |
| Depth (English) | 10.4 in. |
| Warranty | 1 Year |
| Width (English) | 8.8 in. |
| Total Count | 24.0 |
| Chamber Material | PTFE-coated Aluminum |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | PTFE-coated Aluminum |
| Width (Metric) | 22.4 cm |
| Closure Material | IR Emitting Transparent Glass |
| Displacement | 5.5 L/min. |
| Pump Type | Diaphragm |
| Type | Benchtop |
| Timer | 0 to 99 Hr. and 0 to 59 min. |
| Depth (Metric) | 26.4 cm |
| Motor Type | Magnetic Induction Drive |
| Lamps Included | Yes |
| Model | CentriVap |
| Weight (English) | 25 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 65°C |
| Max. Vacuum | 160mbar |
| Weight (Metric) | 11.3 kg |
| Height (English) | 8.9 in. |
| Display | LCD |
Labconco™ CentriVap™ Concentration Systems: Ultra-Low (-84°C) Cold Trap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Labconco CentriVap Benchtop Concentrator
| Height (Metric) | 53.1 cm |
|---|---|
| Operating Temperature | -65°C |
| Depth (English) | 22 in. |
| Width (English) | 14.5 in. |
| Certifications | CE, ETL, ETL-C |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Volume (Metric) | 4 L |
| Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 36.8 cm |
| Includes | 1/3hp Compressor, 4L Stainless Steel collector, Acrylic lid with two quick-disconnect fittings, Stainless Steel drain port with Nylon valve, grounding clip and on/off power switch |
| Type | Benchtop |
| For Use With (Equipment) | Low freezing point solvent concentrator system |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Model | CentriVap Cold Trap |
| Weight (English) | 142 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -84°C |
| Weight (Metric) | 64 kg |
| Height (English) | 20.9 in. |
Labconco™ CentriVap™ Concentration Systems: -50°C Cold Trap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cold trap for use with Labconco CentriVap Benchtop Concentrator
| Height (Metric) | 35 cm |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C |
| Depth (English) | 24.2 in. |
| Width (English) | 14.5 in. |
| Certifications | CE, ETL, ETL-C |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Volume (Metric) | 4 L |
| Width (Metric) | 36.8 cm |
| Type | Benchtop |
| Depth (Metric) | 61.4 cm |
| Model | CentriVap Cold Trap |
| Weight (English) | 80 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -50°C |
| Weight (Metric) | 36 kg |
| Height (English) | 13.8 in. |
Labconco™ Proteomic CentriVap™ Concentrator Systems
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Concentrates multiple small heat-sensitive samples
| Includes | DNA rotor (up to 60 x 1.5mL and 72 x 0.5mL microcentrifuge tubes), vacuum tubing, 6 clamp, refrigerated concentrator with Glass lid, cold trap |
|---|---|
| Type | Benchtop |
| Chamber Material | Epoxy-coated Aluminum |
| Volume (Metric) | Up to 50 mL |
| Model | CentriVap |
| Weight (English) | 193 lb. |
| Material | Epoxy-coated Aluminum |
| Temperature Range (Metric) | -4°C to +100°C |
| Closure Material | Glass |
| Weight (Metric) | 87 kg |
| Pump Type | Diaphragm or Rotary Vane |
Labconco™ CentriVap™ Acid-Resistant Vacuum Concentrators
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rapidly concentrate multiple small samples containing harsh chemicals
BEST BUY MODEL-EFR285-PLTNM RETRO 2.8CU
NC2868108 MODEL-EFR285-PLTNM RETRO 2.8CU
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More